Poradnik

Klejenie tapet na podłożu papierowym

Przygotuj klej. Klej należy dokładnie zmieszać z wodą(zimną) w proporcji podanej na opakowaniu, powoli dosypując klej i intensywnie mieszając. Roztwór należy odstawić na czas oznaczony w instrukcji kleju, a następnie ponownie wymieszać.

.

Zmierz wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu lub do górnej krawędzi tapetowanej powierzchni, najlepiej w kilku miejscach. Do otrzymanej wielkości dodaj kilka cm (5cm) zapasu, który się przyda, jeżeli ewentualnie pojawi się krzywizna sufitu lub ścian. Przytnij odpowiednią ilość brytów, potrzebnych do położenia na jednej ścianie. Przy układaniu tapety ze wzorem należy zwrócić uwagę na przesunięcie wzoru, które podane jest na etykiecie tapety. Najłatwiej będzie dopasować wzór kolejnego brytu przykładając go do poprzedniego.

.

Rozpocznij klejenie. Klej należy rozprowadzić na spodniej warstwie tapety przy pomocy pędzla zwracając uwagę na równomierne rozłożenie, szczególnie przy krawędziach każdego pasa tapety. Ilość nakładanego kleju dopasowujemy do możliwości chłonnych tapety. Pokryte klejem bryty muszą nasiąknąć, dlatego należy je złożyć klejem do środka po ¼ długości z obu stron i bardzo luźno zrolować lub złożyć, a następnie odłożyć na około 5-10 minut. Czas nasiąkania jest określony na etykiecie tapety i powinien być taki sam dla wszystkich brytów. Podczas kładzenia bardzo cienkich tapet papierowych, aby uniknąć ich rozrywania należy znacznie skrócić czas nasiąkania.

.

Tapetowanie rozpocznij od narożnika pomieszczenia od okna w głąb. W tym celu należy wyznaczyć pion na ścianie tak, aby pierwszy bryt zachodził około 2cm na sąsiednią ścianę. Jeżeli kupiłeś tapetę o szerokości 53cm, pion należy odmierzyć w odległości 51cm od narożnika. Przyklejanie rozpocznij od góry. Złożony wcześniej bryt rozłóż z jednej strony i chwytając za jego górne rogi przyłóż do ściany wzdłuż wyznaczonego pionu, rozwiń dolną część brytu tapety i starannie przyłóż ją do ściany. Górna krawędź brytu musi dolegać do sufitu lub wyznaczonej górnej wysokości, do której będziesz przyklejał tapetę, a jeden z boków brytu do linii wyznaczającej pion. Przy pomocy szczotki do tapetowania lub gumowego wałka do tapet lub miękkiej szmatki należy docisnąć tapetę do ściany wykonując ruchy „w jodełkę” tzn. zaczynając od góry i środka brytu przesuwając się stopniowo ku dołowi i na boki wyciśnij pęcherze powietrza. Drobne pęcherzyki mogą pozostać, w trakcie wysychania znikną same. Duże i trudne do usunięcia (szczególnie na nierównych ścianach) pęcherze można usunąć poprzez delikatne nacięcie tapety ostrym nożem i wyciśnięcie. Brzegi tapety w miarę potrzeby można dodatkowo podkleić. Kolejne bryty przyklejaj kładąc je obok siebie na styk tak, aby nie powstawała szczelina między nimi, a wzór był starannie dopasowany. Po ułożeniu każdego pasa tapety odetnij nadmiar ostrym nożem. Najwygodniej, krawędzie przy suficie i podłodze dociąć przy pomocy specjalnej wyprofilowanej listwy do przycinania brzegów. Umożliwia ona dokładne przycięcie nawet przy nierównych ścianach. Jeżeli nie masz takiej listwy, wystarczy zwykły liniał, który należy przyłożyć w miejscu cięcia i wzdłuż niego poprowadzić nóż.

.

UWAGA! WAŻNE! Każdorazowo należy pamiętać o usunięciu nadmiaru kleju wycierając go wilgotną ścierką lub gąbką. Jeżeli na łączeniach tapet pozostanie klej, to po jego wyschnięciu powstanie ślad, który sprawi, że złącza poszczególnych brytów będą widoczne. 


ARANŻACJE

935551A.jpg 726602a.jpg ECO_Decorama_Vardagsrum_9950.jpg 94018-4a.jpg